2011. április 5., kedd

Könyvajánló

Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen, Muhi Andris és a pacák birodalma
Varró Dániel szemünk láttára válik a magyar irodalom jelentős alakjává. A Túl a Maszat-hegyen, Muhi Andris és a pacák birodalma verses meseregény főhőse korunk kisiskolása, aki Badarországon keresztül a Maszat-hegyre indul, hogy meglátogassa szélsőségesen koszos óvodáskori barátját, Jankát. Útja során különös szereplőkkel találkozik, többek között barátságot köt a nagy zsiráfmadárral, Csáléval és az Egyenessel, Turgenyevvel a krumplival…
Főhősünk akaratán kívül belecsöppent a mesebeli Paca cár és az ő hatalmát megdönteni akarók (Partvis Attila és társai) harcába. Kiderül, hogy Janka nem hétköznapi óvodás kislány, hanem mesebeli hercegnő, ki a Maszat-hegyi birodalom trónjának várományosa. Ám a trónbitorló Paca cár ördögi tervvel akarja az egész mesebeli birodalmat telepacázni, miközben a birodalom békés lakóinak nyugalmát az ellenálló titkos mozgalom tagjai a „barbár takarítók” zavarják. Andris természetesen nem hagyhatja ezt…
Barátságról és környezetvédelemről szól a történet, de az értékes és a felszínes közötti különbség felismerésére is tanít. Mindezt mai tündérmese formájában, nagyszerű humorral. A 8-10 éves gyerekeket a gördülékeny meseszövés, a kisebbeket a nyelvi játék, rímek, dallamok és szóbújócskák szórakoztatják. A könyv a klasszikus verselést, a hagyományos költészetet képviseli. A felnőtt olvasó számára pedig a felismerés élményét nyújthatja, hiszen formai eszközökkel ismert költők műveit, stílusát idézi.
SzE

(Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen, Muhi Andris és a pacák birodalma; Budapest, Magvető, 2003.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése